![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulpturtavlor 6104167
*
nr 610 4167
Skulpturtavlor
2 st, Fritz Diller (1875-1945), Tyskland, kronhjortar, 24x31, nysilver, tidigt 1900-tal
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 november 2009
kl 17:28:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/11 17:17:34
1
700 kr
15/11 23:49:31
2
750 kr
16/11 16:08:30
3
900 kr
16/11 16:46:58
2
900 kr
16/11 16:47:19
2
1.200 kr
16/11 17:13:40
3
1.200 kr
16/11 17:14:37
4
1.600 kr
16/11 17:14:46
3
1.500 kr
16/11 17:17:44
2
1.700 kr
16/11 17:20:40
3
1.800 kr
16/11 17:23:10
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa fritz diller konsthantverk kronhjortar nysilver pläter sekelskifte skulptur skulpturtavlor tidigt 1900-tal tyska tyskland tyskt
-
4238 Ikon
med silverrizza, Ryssland, yttermått inklusive ram..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:29
-
5297 Ikon
Sven Bertil Svensson, pannå, 32x25, oramad
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:20
-
2083 Skulptur
Agneta Gynning (f. 1952), Sverige. Komposition, br..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:30
-
3278 Skulptur
Antik, på träsockel, religiöst motiv, guldbemålat ..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:22
-
2131 Skulptur
Getthen Holm (1946-2015), Sverige. BÃ¥t, Keramik, m..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:09
-
5208 Skulptur
Göran Strååt (1913-1994), Sverige. Gips. Höjd: 18 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:07
*
Skulpturtavlor
nr 610 4167
Skulpturtavlor
2 st, Fritz Diller (1875-1945), Tyskland, kronhjortar, 24x31, nysilver, tidigt 1900-tal
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 november 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/11 17:17:34 | 1 | 700 kr |
15/11 23:49:31 | 2 | 750 kr |
16/11 16:08:30 | 3 | 900 kr |
16/11 16:46:58 | 2 | 900 kr |
16/11 16:47:19 | 2 | 1.200 kr |
16/11 17:13:40 | 3 | 1.200 kr |
16/11 17:14:37 | 4 | 1.600 kr |
16/11 17:14:46 | 3 | 1.500 kr |
16/11 17:17:44 | 2 | 1.700 kr |
16/11 17:20:40 | 3 | 1.800 kr |
16/11 17:23:10 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa fritz diller konsthantverk kronhjortar nysilver pläter sekelskifte skulptur skulpturtavlor tidigt 1900-tal tyska tyskland tyskt
-
4238 Ikon
med silverrizza, Ryssland, yttermått inklusive ram..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:29 -
5297 Ikon
Sven Bertil Svensson, pannå, 32x25, oramad
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:20 -
2083 Skulptur
Agneta Gynning (f. 1952), Sverige. Komposition, br..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:30
-
3278 Skulptur
Antik, på träsockel, religiöst motiv, guldbemålat ..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:22 -
2131 Skulptur
Getthen Holm (1946-2015), Sverige. BÃ¥t, Keramik, m..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:09 -
5208 Skulptur
Göran Strååt (1913-1994), Sverige. Gips. Höjd: 18 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:07